Podlahové topení a často kladené otázky

Jaké jsou výhody podlahového topení?

Podlahové vytápění je postaveno na principu, že pokud je nám teplo od nohou, máme subjektivní pocit tepla a útulnosti celkově. Stačí tedy, aby podlaha byla vyhřátá na 22 až 23°C, což nám zajistí absolutně komfortní pocit tepla, ačkoliv teplota vzduchu v místnosti bude jen 18 až 20°C. Výhoda tedy spočívá v tom, že ušetříme energii nutnou k vytápění a zároveň si zajistíme komfort, jako bychom protopili mnohem víc.

Podobného principu vytápění využívali již před tisíci let staří Římané. Pomocí krbů ohřívali vzduch, který rozváděli po svých obydlích důmyslným systémem kanálků zabudovaných v podlaze.

Shrnutí zásadních výhod systému podlahového topení

 

  • Ušetřené prostředky na vytápění
  • Estetická stránka věci – absence radiátorů a trubek v interiéru 
  • teplo se šíří rovnoměrně v celé ploše mísností– výhoda nejen pro vás, ale např. i pro pokojové rostliny
  • podlahové topení je  ideální pro alergiky (jde především o to, že se nevíří prach jako při vytápění pomocí radiátorů) 

 

Aby vám podlahové topení správně sloužilo, musí být kvalitně namontováno s dostatečnou spodní izolací (aby teplo neodcházelo, kam nemá), v případě zalitím samonivelační stěrkou dopopručujeme používat ty nejvkalitnější materiály. Finální podlahové krytiny je vždy lepší celoplošně lepit pomocí kvalitních lepidel (lepší propustnost tepla a menší kročejový hluk).

Dobré je také zvolit správná okna, která dosatečně izolují a nepropouštějí z venku studený vzduch, který může způsobit nechtěnou cirkulaci vzduchu v místnosti.

 

Teplovodní nebo elektrické?

 

V obytných mísnostech se zpravidla používá teplovodní podlahové topení (systém trubek, kterými je pod podlahou rozváděna teplá voda) zatímco elektrické podlahové topení se používá spíše zřídka (např. do koupelen) vzhledem k vyšším nárokům na spotřebu energie.

 

Podlahové krytiny vhodné na systém podlahového vytápění

 

Nejvhodnější jsou materiály, které dobře vodí teplo, takže v tomto ohledu je nejlepší dlažba.

Ne každý chce mít v prostoru, kde bydlí na podlahách dlažbu. A to z několika důvodů.

Dlažba je vždy na pohled studená, čímž snižuje míru pocitu komfortu. Navíc je pro mnoho lidí akusticky nepřijatelná (pohne-li se židlí po dlažbě, nevytvoří to hezký zvuk). Pokud nebudeme topit i v letních měsících, podlaha bude trvale studená, což je odvrácená strana dobré vodivosti tepla tohoto materiálu. Na rozdíl od dřeva, které je trvale teplé. Míra teplotního odporu dřevěných podlah je vyšší, ale pokud máte správně provedenou instalaci s dostatečnou spodní izolací, teplo se neztratí a dřevem samozřejmě projde. Jedinou nevýhodou tak je, že se dřevěná podlaha zahřívá nepatrně déle než kamenná.

Více informací o dřevěných podlahách a jejich vhodnosti na podlahové topení jsme pro vás shrnuli v další kapitole: http://www.podlaharium.cz/content/6-informace-podlahove-topeni

 


DomůDomů

Košík  

(prázdný)