POVRCHOVÁ ÚPRAVA DŘEVĚNÝCH PODLAH

Všechny nabízené podlahy jsou standardně bez povrchové úpravy, která se zpravidla aplikuje po montáži, avšak není problém na přání podlahu opatřit finální úpravou při výrobě. Má to své praktické výhody i nevýhody, cenově je to však zajímavá alternativa.

VÝHODY: tovární nátěr je velmi odolný a jednolitý /zpravidla se aplikuje 6 vrstev kvalitního laku (Bona), který se posléze vytvrzuje pomocí UV záření/.

NEVÝHODY: Parkety jsou opatřeny mikrofází /nepatrně zbroušená hrana/, tzv. přiznanou spárou. To z toho důvodu, že parkety se po montáži k podkladu již nijak neupravují a je třeba skrýt jednotlivé spoje.. Tato "nevýhoda" pro někoho však může být vítaná, protože vynikne tvar jednotlivých parket a na první pohled je pak zřejmé, že jde o podlahu dřevěnou. Navíc v případě, že dřevo pracuje vlivem povětrnosti, zkosené hrany jsou schopny tyto výchylky pohltit.

Obecně:

Strom, který roste v přírodě, je před nepříznivými vlivy prostředí chráněn svou kůrou /ta se pro své vlastnosti využívá při výrobě korkových podlah/. Jakmile se kůra stromu poškodí, strom zahájí oporavný proces a poškozené místo zalévá smolou. Ve svém původním prostředí je dřevo dokonale chráněno. Jakmile však strom pokácíme, abychom z něj vyrobili např. dřevěnou podlahu, zbavíme ho tím své přirozené ochrany, čímž se stane choulostivé vůči povětrnostním vlivům - zejména vlhkosti a mechanickému namáhání. Dřevo je náchylné k bobtnání a sesychání, které je příčinou jeho objemových změn.. Abychom tomuto negativnímu dopadu na dřevo zabránili, nebo jej alespoň zmírnili, opatřujeme ho povrchovou úpravou.
Podlahy opatřené povrchovou úpravou již ve výrobě.

Velká část dřevěných podlah na trhu je dodávána s již provedenou povrchovou úpravou – lakem, nebo olejem. U lakovaných podlah se v určité fázi výroby opakovaně nanáší pomocí tzv. „polévacích strojů“ několikanásobná vrstva laku, která je následně vytvrzována pomocí UV záření. Výsledkem je vysoce odolná nášlapná vrstva s kvalitou povrchu, která je u dodatečně prováděného lakování obtížně dosažitelná. Námi dodávané podlahy opatřené povrchovou úpravou jsou vyráběny ve větších tloušťkách, po nalakování jsou teprve dofrézovány do finálního tvaru, aby do sebe dokonale zapadaly.

Lakováním ve výrobě jsou upravovány podlahy, které jsou pokládány zpravidla plovoucím způsobem a jsou vybaveny zámkem pro spojování lamel, nebo spojem pero-drážka. Pokud jsou tyto podlahy vyrobeny s dostatečně silnou nášlapnou vrstvou masivního dřeva, je možno továrně lakovanou podlahu později podle potřeby renovovat.
Hlavní výhodou továrně lakovaných podlah je velmi kvalitní povrchová úprava, dosahovaná několikanásobným lakováním (6 vrstev laku) a zejména vytvrzováním pomocí UV záření, v ideálních podmínkách výrobní linky.
Podobnou technologií jako lakované podlahy jsou vyráběny také podlahy s povrchovou úpravou voskem a olejem.


Podlahy upravované (lakované nebo olejované) po položení

Do této skupiny můžeme zařadit všechny dřevěné podlahy, vyráběné a dodávané bez povrchové úpravy, které se upravují teprve po pokládce. Výhodou tohoto způsobu je průběžný jednolitý povrch finální úpravy. Nevýhodou může být skutečnost, že při lakování podlahy mohou do čerstvého laku napadat různá smítka a prach. Tomu nelze ani při největší opatrnosti úplně zabránit.

 

Lakované podlahy

 


Výhodou lakovaných podlah je jejich nenáročná údržba. Lak na podlaze vytvoří odolnou vrstvu, která velmi dobře odpuzuje nečistoty a odolá i méně šetrnému čištění oproti olejovaným nebo voskovaným povrchům. K pravidelnému ošetření stačí vlhký mop s vhodným (neagresivním a neabrasivním čisticím prostředkem. V případě mechanického poškození jednotlivých parket je však obtížné tyto lokálně opravovat.. Zpravidla je vhodné podlahu plošně zbrousit a opatřit novou vrstvou laku. To znamená vyklizení prostor atd.


Olejované, voskované podlahy

Oproti tomu použití  olejů a vosků je mimo jiné ekologičtější varianta povrchové úpravy.  Oleje, na rozdíl od laků, nevytvářejí na povrchu podlahy žádný film ani vrstvu, dřevo se nuzavře, zůstává prodyšné a dýchá. Zároveň je hloubkově impregnováno, dostatečně ošetřeno a v neposlední řadě se mu nádherně prokreslí a zvýrazní jeho přirozená struktura. 
V poslední době jsou populární tónované oleje, které změní barvu původního dřeva, avšak my se přikláníme k použítí mořidla na dřevo pro dosažení stejného efektu (mořidlo se do dřeva vsákne, zatímco u tónovaných olejů zůstávají při byť lehkém oděru zřetelné stopy).

Olejované a voskované povrchy však vyžadují větší péči oproti lakovaným, nikterak náročnou avšak přeci jen.  Prvotní ošetření podlahy olejem je lepší svěřit odborné firmě, ale nanášení udržovacích olejů a vosků je velmi snadné. V domácnosti běžně postačuje obnovit olej zhruba jednou za 3 roky. V zatěžovaných prostorách je třeba provádět údržbu opakovaně. Je však možné provádět i "neviditelné" a prakticky bleskové lokální opravy.


DomůDomů

Košík  

(prázdný)